4 października 2018

Lekcja o wartościach

Pomysł na katechezę.
Program nauczania religii w szkole średniej przewiduje zajęcia, w których uczniowie zastanawiają się nad wartościami, które wybierają w życiu.

Zamieszczam sposób przeprowadzenia takiej lekcji.

Zaczynam od metafory z podróżą.
Jeśli ktoś wybierze sobie cel wakacyjnej podróży Barcelonę, to chciałby tam znaleźć się jak najszybciej. Najlepiej polecieć samolotem żeby jak najwięcej czasu spędzić na miejscu i tam dobrze się bawić. Jeśli ta sama osoba wybierze się na pielgrzymkę na Jasną Górę może dotrzeć tam pieszo. Wędrówka jest wtedy mozolna i długa. Sama droga jest wtedy istotna.
DROGA KSZTAŁTUJE SIĘ W ZALEŻNOŚCI OD WYBRANEGO CELU.
Tak też jest w życiu
CELE, KTÓRE WYBIERAMY SPRAWIAJĄ, ŻE NASZA DROGA - ŻYCIE WYGLĄDA TAK, A NIE INACZEJ.

Do refleksji nad wartościami używam listy 26 wartości (wybranych z Kwestinariusza Wartości Miltona Rokeacha) oraz pomocy, którą kiedyś znalazłem w Bibliotece Natana wśród propozycji ks. Zbigniewa Maciejewskiego (http://biblioteka.natan.pl/?id=plik&idp=15 ) - CO JEST DLA CIEBIE NAJWAŻNIEJSZE). 

Etapy pracy.
I Uczniowie - każdy sam - szeregują 26 wartości (mogą też dopisać swoje propozycje) od najważniejszej do najmniej istotnej dla nich. Dziesięć pierwszych wpisują do tabeli.


II W parach uczniowie ustalają wspólną dziesiątkę najważniejszych wartości.

III POJEDYNEK WARTOŚCI. W tabelce z cyframi uczniowie zaznaczają w kolejnych kratkach, która wartość jest ważniejsza, ta która jest pod 1 czy pod 2, następnie 1 czy 3 itd. Po zakończeniu uczniowie zliczają w parach, ile razy dana wartość wygrywała. Wpisują punkty w kolumnie P i ustalają rezultaty pojedynku kolumna M (miejsce). 


Uczniowie prezentują efekty ćwiczenia. Można stworzyć klasowy ranking wartości. Uczniowie mogą podzielić się refleksjami na temat ćwiczenia, które wykonali. 

Po omówieniu ćwiczenia przedstawiam i omawiam hierarchię wartości według Maxa Schelera.



Poniżej załączam kartę pracy do lekcji oraz prezentację, którą można wykorzystać do wyjaśnienia aktywizacji. 

Czy używacie narzędzia FLAMASTER w PowerPoincie?


Ostatni slajd zawiera schemat hierarchii wartości Maxa Schelera.

Do pobrania:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz co sądzisz ...